Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Vzkaz chvilkařům, kteří mne chtějí obracet na svou víru

18. 06. 2020 17:08:26
Článek z minulého čtvrtka Proč už nejsem chvilkařkou vyvolal bohatou diskuzi. Během týdne jsem se střetla s tolika názory, až z toho šla hlava kolem. Jednu věc se však potvrdila: Chvilky? Díky, raději rozum

Tak popořadě: Minulý týden se pod mými okny konala další protibabišovská demonstrace. Dívala jsem se na lidi, se kterými jsem – a není tomu tak dlouho – na podobné demonstraci také stála. Ale nyní jsem uvažovala: Co kdybys o tom něco napsala? Srovnáš si myšlenky... A tak vznikl názorový článek Proč už nejsem chvilkařkou.

Pustila jsem článek do prostoru a šla něco dělat. Jedním okem jsem však pozorovala nárůst čtenosti. První stovku měl asi po dvaceti minutách. Pak dvě stovky. Tři. Pět. Tisíc. Dva tisíce. Pět tisíc. Deset tisíc. Patnáct tisíc... Myslela jsem, že si jej přečte maximálně několik desítek, maximálně stovek lidí. Takový zájem mě překvapil. Komentářů přibývalo. A byla jsem překvapena podruhé: Pozitivní ohlasy tvořily převahu.

Ještě ten večer se ozval Marek Přibil z PressPort Magazínu, jestli chci článek přetisknout u nich, případně i pravidelně publikovat. Souhlasila jsem. O víkendu článek převzaly Parlamentní listy. Lidi ho začali sdílet, dále komentovat, dokonce na toto téma vznikly i reaktivní blogy.

Byla to podnětná sonda do myšlení. V zásadě se dá říct, že z toho vykrystalizovaly dva postoje: Postoj idealistů a postoj pragmatiků. Není bez zajímavosti, že tyto dva proudy plují napříč politickým spektrem. I když je pravdou, že v některých stranách lze pozorovat větší dávku idealismu na úkor pragmatismu, a naopak.

Postoj příznivců Miliónu chvilek je idealismus par excellence. V četných komentářích jsem měla tu čest potkat se se všemi pozitivy i negativy, které idealismus přináší. Od krásných vzletných slovíček, o jejichž šlechetnosti nikdo nepochybuje (a která lze použít jako argumentační faul: „Přece bys nebyla proti demokracii, pravdě a svobodě?“), až po neschopnost vidět svět v jeho pestrosti.

Z těch, co smysl blogu nepochopili, se rekrutovali osvětáři doporučující dokumenty o Babišovi, abych zřejmě prohlédla, co je ten člověk zač. Málo platné, Žlutého barona a Bosse Babiše jsem už dávno viděla a četla. A co jako? Ten článek byl o něčem jiném. Byl přesně o těchto lidech, o lidech, kteří chtějí druhé obracet na svou víru.

Někdo se strefoval do mého věku (to, že je Minář o rok mladší než já, tedy asi nevadí). Další tvrdil, že blog je o emocích, nikoli o faktech (no jasně, když popisuji osobní zkušenost, tak tam asi nějaké emoce budou, ne?). Někdo to vzal jako obhajobu Babiše a Zemana (to je tak otřepané, že na to ani nemá smysl reagovat). Objevilo se však i několik desítek zajímavých diskutérů, kteří argumentovali věcně.

Z pozitivních reakcí šlo vyčíst, že lidi už mají chvilkařské osvěty dost. Unavuje to, obtěžuje to. Proto tvrdím, že Milion chvilek přesvědčuje již přesvědčené. Narazil na strop. Víc příznivců nezíská. Ba naopak, lidi mohou začít odcházet. Přesněji řečeno – ti racionální začnou odcházet. Zůstane jen skupina idealistů, bubnujících na poplach, který už nikoho nevzrušuje.

Zpočátku to ale vzrůšo bylo. Takové monstrakce česká kotlina dlouho nezažila. Našlo se téma, nepřítel, vztyčily se barikády. Oficiálně Chvilky vznikly v únoru 2018, ale první demonstrace za Babišovo odstoupení se datují do května 2017, kdy ještě seděl na ministerstvu financí. Vzápětí vyhrál parlamentní volby. I na komunální a krajské úrovni se mu co do volebních výsledků vcelku daří. Když tedy vezmeme v potaz, že proti Babišovi se demonstruje už tři roky, aniž by to mělo vliv na jeho popularitu a volební výsledky, jen hlupák by tvrdil, že takový postup je správný. Hlupák, nebo idealista.

Někteří z toho výše uvedeného vyvozují, že konstatování faktu, který je pro jednu stranu nepříjemný, řadí člověka automaticky na stranu druhou. To ale není objektivní analýza, to je manipulace. Od lidí, kteří premiérovi právě tuhle vlastnost vyčítají, to vůbec není pokrytecké, že?!

Chvilky se pasovaly do role spojovatele stran. Zodpovědnost na nule, ale radit druhým jim jde výborně. Nutno však přiznat, že je to od nich první racionální krok. Když se to totiž spočítá, spojování volebních hlasů skutečně může přinést lepší výsledek. Otázkou je, co se stane po volbách, až se začnou rozdělovat místa a funkce. Prapodivně slepené předvolební koalice mohou být zárukou ještě hodně velké zábavy... To pak zas nastoupí na řadu praktická politika, kde je nutno dělat kompromisy a ústupky. A co na tohle řekne aktivista Minář? Bude i tehdy ostříleným politikům radit, co mají dělat?

Idealismus bez rozumu je stejně nebezpečný jako rozum bez ideálů. Důležitá je rovnováha. Obávám se, že o tu však Chvilkám nejde. Nastolily chaos tím, že vytvořily spolek odvolávající se na nepolitickou politiku, čímž ještě víc podkoply skomírající autoritu tradičních stran. A pak vytáhly z rukávu řešení: My jsme tady, my to vyřešíme! Stačí, když nás budete poslouchat... Je smutné, že na to skočilo i tolik politiků. Možná si mysleli, že by si na tom mohli udělat skvělé PR. Odkaz Václava Havla je pořád silný a v určitých kruzích velmi in. Možná se ale jenom nechtěli dřít. A možná se jim obojí povedlo. Ale suverenita se mezitím ztratila někde v davu...

Z davu přitom nikdy nevzešlo nic dobrého. Jedině silná osobnost, lídr s jasným názorem a vizí přinese očekávanou změnu. Ne žádné nepolitické uskupení, které je proti, a na otázku pro co? neodkáže konkrétně odpovědět. Ale nebudou to ani politici s pusou plnou bezobsažných slov.

Kdo máchá kladivem, vidí všude hřebíky. Chvilky máchají už dlouho a je načase se ptát, jestli takhle svým idealistickým kladivem nezatlučou do země i zdravý rozum a praktickou politiku. Mají k tomu našlápnuto.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Andrea Novotná | čtvrtek 18.6.2020 17:08 | karma článku: 43.55 | přečteno: 2918x

Další články blogera

Andrea Novotná

Proč už nejsem chvilkařkou

Tohle se mi nepíše snadno. Fakt ne. A jsem si vědoma, že určité lidi tím bodnu. Ale oni taky bodli mě... Vždy totiž zamrzí, když si nějaká skupina přivlastní právo na neomylnost a odsoudí a zavrhne ty, kdo mají jiný názor.

11.6.2020 v 17:12 | Karma článku: 49.16 | Přečteno: 41302 | Diskuse

Andrea Novotná

Vánoční transformace

Vánoce máme spojeny s láskou, rodinou a blízkostí. Jak to ale taky může dopadnout, když trávíte nejkrásnější svátky v roce sami?

4.1.2020 v 18:27 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (31)

Agentury Europol a Eurojust budou posíleny. Obchod s Ukrajinou bude dočasně liberalizován. Komise chce rozšířit seznam trestných činů EU o porušování unijních sankcí. Byla předložena první zpráva o stavu Schengenu.

27.5.2022 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nedostatečné morální vlastnosti dle Miloše Zemana

Hlava českého státu odůvodnila své zamítnutí JUDr. Simeony Zikmundové jako vícepresidentky Nejvyššího kontrolního úřadu tím, že nemá dostatečné zkušenosti a morální integritu.

27.5.2022 v 15:01 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 253 | Diskuse

Aleš Merta

Vláda se chová jako malí kluci

Většina čtenářů si jistě vzpomene, že když za mlada provedli nějakou lumpárnu, tak obvykle došlo na výmluvy – za to já nemůžu, za to může Franta, Pepík .....

26.5.2022 v 11:52 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1233 | Diskuse

Richard Neugebauer

Tanky místo másla aneb pes, Homo Sapiens a svoboda

Je válka. Válka znamená kromě zabíjení také spotřebu surovin, materiálu a techniky a ničení infrastruktury. Někdo musí náklady války zaplatit. Kdo tuto oběť asi přinese?

26.5.2022 v 11:37 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 377 | Diskuse

Vladimír Zeman

Laikovi nezbývá než se divit.

Odpor obránců Azovstalu byl překonán. Obránci se vzdali, mnoho zde se ukrývajících civilistů se konečně dočkalo převozu do bezpečí. Kam? V Rusku zatím skončilo 1400000 uprchlíků. Jsou tam dobrovolně, nebo tam byli uneseni?

26.5.2022 v 11:13 | Karma článku: 34.03 | Přečteno: 1011 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4795

Podnikám, jsem členkou ODS a studuji bezpečnostní politiku.

Zajímá mě svět, lidé, veřejné dění. Píšu, abych se podělila o názory, postřehy a dojmy. 

 

 

Najdete na iDNES.cz